Schnäppenjagd czyli polowanie na okazje to jedno z moich ulubionych rozrywek w wolnym czasie. Na Flohmarktach człowiek może się poczuć niczym Indiana Jones poszukujący Świętego Graala. Spacerujesz sobie między stanowiskami różności. Mijamy mnóstwo zabawek, książek, muzyki, antyków, biżuterię, nawet rowery, meble i artykuły do wystroju domu, aż w końcu znajdujemy właśnie to. Tu znajdziesz wyjątkowe rzeczy, bardzo często unikaty historii. Twoje unikaty, których nie kupisz w zwykłym sklepie.
Wystawcy to zarówno rodziny z dziećmi, grupy przyjaciół, handlarze i pasjonaci „giełd”. Jak napisałam w części drugiej przewodnika po Zurichu targi to styl życia. Bo niekiedy biznes nie przynosi dużego utargu, samą przyjemność można znaleźć w rozmowach z innymi wystawcami- sąsiadami stanowisk i wypitej wspólnie filiżance kawy czy lampeczki wina.
Na pchlich targach znajdziemy niemal wszystko! Rzeczy stare i nowe, szeroko pojętą sztukę, aż do jej krańca gdzie wypatryjemy kicz… Tu można urządzić cały dom, kupić komuś wyjątkowy prezent, czy po prostu wybrać się na sobotni spacer do „muzeum” na wolnym powietrzu, ale, ale…przede wszystkim udać się na poszukiwanie skarbów!
Kto pierwszy ten lepszy!
Zanim zacznę…
Od małego sprzedawałam z mamą na (jak to zwałyśmy) „Targach Antyków”, a dokładnie „Giełdzie kolekcjonerskiej” w Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze, co drugą niedzielę miesiąca. Od małego to jest od 4 roku życia. Wtedy najmłodsza handlarka. Każdego kupca, handlarza, kolekcjonera i stałego bywalca giełdy znałam niczym dobrego wujka, nauczyłam się wyczuwać tych co potrafią być „handlarzami po trupach”, a i wypatrzyć potencjalnego złodzieja. Nauczyłam się co to nadana cena, a cena ostateczna. I jak bardzo jest to ruchomy termin. Kupowałam, sprzedawałam. Nauczyłam się handlu. Co teraz bardzo przydaje się w podróży. Do sakwy zawsze wpadło drobne kieszonkowe. Ależ to była przygoda! Szwendałam się pomiędzy stoiskami szukając skarbów i poznając wartość rzeczy. Co prawda nie była to tylko zabawa, bo i ciężka praca. Pomagałam mamie nosić kartony, rozkładać i składać towar. Zauważyłam szybko, jak przydatna to była lekcja w życiu.
W 2014 w Zielonej Górze zorganizowałam po raz pierwszy wraz z Pauliną Łatanik „Szperalnik„. Szperalnik jest eventem, na który można przynosić niepotrzebne rzeczy z domu, sprzedać je lub wymienić. Rzeczy, których wystawcy nie chcieli zabierać spowrotem do domu można było wrzucać na samym końcu do kartonu dla bezdomnych.
Moim zdaniem pchle targi to nie tylko możliwość zakupu po niskiej cenie, nie to jest najważniejsze. Dużo większą radość przynosi świadomość, że wytworzone już raz rzeczy można używać w dalszym ciągu. Jest w tym pewnien szacunek do rzeczy martwej, czyjejś pracy, jest w tym ochrona środowiska. Wytwarzamy za dużo dóbr, za dużo rzeczy się wyzbywamy, śmietniska powiększają swoje przestrzenie, utylizujemy ogromne ilości materii. Pchle targi to nie tylko frajda, ale też rodzaj recylkingu.
…A oto najlepsze Zuryskie pchle targi:
1. Burkliplatz
To największy tradycyjny Flohmarkt w Zurichu. Targ ten działa od 1971 roku i jest organizowany nieustannie w każdą sobotę od maja do października (chyba,że przypada jakaś okazja np. święto czy StreetParade (duży event muzyczny) od godziny 6 do 16. Adres: Burkliplatz

Nie mogłam się napatrzeć. Przez tą parę cofnełam się w czasie między lata 30/40! Pani ze zdjęcia jest zapaloną miłośniczką tego okresu i tak też się ubiera na codzień. Jedynie do pracy ubiera się odpowiednio do naszych czasów. Miała na sobie piękny komplet w kolorze zielonym z sklepu vintage z NY.

Ta Pani sprzedaje na Flohmarktu od wielu lat. Sprowadza skarby nomadów z terenów dawnej Persji, Afganistanu, Pakistanu.
2. Helvetiaplatz / Kino „Xenix” – Kanzleiflohmarkt
Bardzo podobny Flohmarkt do tego opisanego powyżej odbywa się na placu Kina Xenix. Z tą różnicą,że znajdziemy tu mniej antyków, a więcej elektroniki i „domowych” wystawców.
Ten flohmarkt znajduje się na terenie „Xenix” w słynnej dzielnicy Kreis 4. „Xenix” to miejsce, w którym działa kino i bar. Klub filmowy zaczął działać w 1980 roku, w wyniku zamieszek młodzieżowych w Zurychu. Ze względu na sytuację polityczną i kulturową po II wojnie światowej ludzie wywalczyli sobie pomieszczenia dla alternatywnej i niekomerycyjnej kultury. Było duże zapotrzebowanie na miejsca do działań ruchu młodzieżowego co spowodowało powstanie wielu autonomicznych centrów działań kulturalnych i przyniosło nowe alternatywne pomysły na miasto. Mimo, że sytuacja polityczna i kulturowa zmieniła się na przestrzeni lat, Xenix – idea wolnego miejsca dla różnych stylów życia i kultur istnieje do dziś.
Program kina „Xenix” porusza kwestie polityczne, społeczne i kulturowe. Co miesiąc charakter programu kinowego jest inny, to tematycznie, geograficznie, społecznie lub politycznie. Kino Xenix postrzega siebie jako miejsce – przekazywania i wymiany wiedzy. Więc goście są zawsze zapraszani na wykłady i odczyty, a także dyskusje z publicznością. Do dziś jest to miejsce spotkań obcokrajowców.
Latem (lipiec, sierpień) działa tu letnie kino. Program jest naprawdę bogaty.
Adres: Helvetiaplatz
8004 Zürich
Flohmarkt odbywa się całorocznie, co sobotę od 08.00 do 16.00.
3. Mercatino Rimini
Flohmarkt odbywa się od kwietnia do listopada w poniedziałki od 19.30 do 23.00 i tylko przy sprzyjającej pogodzie. Znajduje się na wolnym powietrzu, częściowo pod zadaszeniem. Rimini mieści się w bardzo ciekawym miejscu, bo nad rzeką, dosłownie NAD rzeką. Wieczorem zapalają się kolorowe lampki rozświetlające wodę. Na bazarze prezentują swoje towary designerzy, projektanci mody i biżuterii, a także domowi wystawcy. Do tego mamy stoiska z domowymi wypiekami i smacznymi przekąskami. W Rimini Bar przy okazji spaceru między stoiskami napijemy się pysznych koktajli.
Adres: Rimini Bar
Radweg 10
8001 Zürich
4. Flohmarkt Citroën Garage
Bazar ten jest organizowany w byłym salonie i garażu Citroena, tak więc wystawcy pojawią się nawet w niedopisującą pogodę. Odbywa się przez cały rok, w soboty i niedziele od 09.00 do 17.00.
Adres: Citroën – Garage
Badenerstrasse 415
8003 Zürich
5. Fritschi-Flohmi
Na Fritschiwiese w dzielnicy Kreis 3 znajdziecie klamoty second hand, biżuterię, sprzęt elektroniczny, komiksy i dużo, dużo więcej…Flohmarkt odbywa się od czerwca do września w soboty od 10.00 do 18.00.(Więcej informacji TU)
Adres: Zürich Wiedikon
6. Rosenhofmarkt
Typowy bazar z rzeczami głównie hand made, biżuterią, tkaninami. Znajdziemy tu też przedmioty szwajcarskiego wyróbu ręcznego. Są to rzeczy nowe. Nie najtańsze.
Trwa od marca do grudnia, zawsze w czwartki od 10.00 do 20.00 i soboty od 10.00 do 17.00.
Adres: Rosenhof, Fraumünster / Stare miasto (Altstadt)
8001 Zürich
7. Flohmarkt Bullingerhof
Typowy flohmarkt z używanymi i nowymi rzeczami. Odbywa się raz w miesiącu, w sobotę od 08.00 do 16.00 (dokładny terminarz TU)
Adres: Bullingerstrasse 1
8000 Zürich
8. Heiliger Bimbam – Flohmarkt w ten grudniowy czas…
W czasie świątecznym odbywa się flohmarkt świąteczny Heilige Bimbam. Znajdziemy tu używane rzeczy, głównie ubrania. W tym czasie najprzyjemniej jest napić się grzanego wina (Glühwein) i podjadać przekąski świąteczne (Guetzli), które serwują na miejscu. Więcej informacji o dokładnych datach TU. Flohmarkt odbywa się w grudniu, w poniedziałki od 19.30 do 23.00.
Adres: Plaza Club
Badenerstrasse 109
8004 Zürich
9. Iceripper Snowboardflohmarkt
To największy flohmarkt używanego sprzętu zimowego w Europie, a podobno nawet na świecie. Deski, narty i zimowe klamoty przyciągają co roku ok 4500 odwiedzających. Wejście to koszt 5 chf, a dochód ten trafia do Iceripper Snowboard Clubs na rozwój młodych talentów, miłośników zimowych akrobacji! Odbywa się raz w roku. Więcej TU
Adres: Messehalle 9
8050 Oerlikon
10. Stary zakład metalurgiczny. Hans…
Podobno w starym zakładzie metalurgicznym znajduje się ciekawy do odkrycia flohmarkt. Podobno „ten flohmarkt to jest cos innego niz te wszystkie”…
Adres zapisany.
Do odkrycia.
Paulina
Pchli Targ to interesująca forma spędzania wolnego czasu,nie tylko dla kolekcjonerów i miłośników sztuki,jest to rodzaj osobliwego poznania przedmiotów tamtych lat,i zawsze można napotkać na jakieś perełki.