W pierwszej części naszego Subiektywnego przewodnika po Zurichu (klik) pisałyśmy o pięknej panoramie miasta, którą można podziwiać z góry Üetliberg. Teraz przeniesiemy się w głąb, zgubimy się w uliczkach Starego Miasta, zatłoczonych kawiarenkach i restauracjach, pchlich targach. Zwiedzimy najbogatszą ulicę Zurichu oraz zachęcimy do odkrywania uroków miasta z rowerowej perspektywy.
2. Spacer po Starówce: Spaziergang durch das Niederdorf
Punkt widokowy w parku Lindenhofplatz, najlepszy widok na Zurich podczas pobytu w samym mieście.
Zürichsee – woda, która zdobi Zurich
Najwięcej relaksu daje nam otoczenie wody. Naszym zdaniem to najlepsza część miasta. Jezioro łączy Zurich i Rapperswil z polskim muzeum w zamku. Nie dość, że Zurich ma piękne szmaragdowe jezioro, to do tego rzekę która z niego wypływa. Rzeka ma 35km. Podobno jest przy niej zlokalizowanych 10 elektrowni wodnych. Woda w jeziorze jest czysta, a miejsca wokół jeziora są pięknie zadbane do spędzania czasu nad wodą. To wspaniałe miejsce na spacery, lunch czy kawę. Szwajcarzy i turyści lubią spędzać wolny czas nad wodą z przyjaciółmi i rodziną, rozkładają koce, grają na instrumentach. Latem jezioro jest miejskim kąpieliskiem.
fot.Paulina Czarniecka
Stare miasto położone jest wzdłuż brzegów rzeki Limmat. Naszą uwagę przykuwają wieże trzech kościołów.
Okna Chagalla
Obecna budowa sakralna Kościoła Fraumünster pochodzi z XIII w., ale jego stare romańskie prezbiterium zdobią współczesne, przepiękne witraże autorstwa Marca Chagalla.
Kolejna wieża przyciągająca uwagę to XIII-wieczna dzwonnica Kościoła św. Piotra z największą tarczą zegarową Europy mierzącą 8,7 m. Barokowe wnętrze kościoła zdobi różowo-pomarańczowy marmur.
Charakterystyczne dwie wieże Katedry Grossmünster są jednym ze znaków rozpoznawczych miasta. Potężna katedra ufundowana przez cesarza Karola Wielkiego, jest jednym z ważniejszych zabytków Zurichu. Katedrę zdobią arcydzieła sztuki, bajecznie kolorowe okna witrażowe projektu Augusto Giacomettiego oraz ogromne przepięknie zdobione drzwi.
W kościołach organizowane są koncerty za cenę ok 15 Chf.
Każdy z Kościołów można zwiedzić nie wydając na to ani złotówki, jedynie wejście na wieżę Grossmünster kosztuje 4 Chf.
Już kilkaset metrów od katedry Grossmünster wita nas stara dzielnica Niederdorf.
Gubiąc się w uliczkach starówki mamy wrażenie, że czas się zatrzymał. Renowacje domów nie kują w oczy przesadą nowości, gdyż starannie zachowano ich autentyczność. Mijamy wiele małych sklepów, galerii sztuki i kin studyjnych, małe zatłoczone bary i kawiarnie. Noc jest przytulniejsza, gdy zapalają się lampy na budynkach i oświetlają bruk. Niederdorf znajduje się tuż przy brzegu rzeki. Pijąc wino słyszymy jej szum i czujemy świeży zapach wody. W restauracjach serwują turystom gorące Fondue i Raclette.
Käse -Fondue
Gorący, ściekający ser serwowany jest na Niederdorfie. Jedną z najbardziej znanych jest restauracja Adler albo świetne miejsce jakim jest VBZ Fondue Tram ( Tramwaj Fondue) klik –>Fondue Tram
Schwarzenbach – kraina smaków świata
Mijamy witrynę pełną suszonych owoców, która kusi nas by wejść do środka. Wewnątrz zniewala nas ciepły zapach owoców, herbaty, kawy i ziół.
Tradycyjny sklep spożywczy H. Schwarzenbach został założony w 1864 roku. Rodzina Schwarzenbach prowadzi sklep już piąte pokolenie!
Szeroki zakres produktów rozciąga się od kawy palonej, wykwintnych przypraw egzotycznych, suszonych owoców, wykwintnych octów i najlepszych olejów. Uzupełnieniem lady jest szeroka gama czekolady, makarony czołowych twórców pasty i różnych miodów, dżemów lub roślin strączkowych.
Poza egzotycznymi rarytasami sklep oferuje również niezliczone lokalne przysmaki.
My skusiłyśmy się na suszone morele i tajską papaję..Mmmmmniam!
Adres:
Münstergasse 17
Nomadenschätze – sklep pełen skarbów
Sklep Nomadenschätze istnieje już 25 lat. Właściciele sprowadzają różności, w tym dywany i antyki z Anadolu, Persji i Centralnej Azji.
Adres: Neumarkt 13
8001 Zurich, Switzerland
Cabaret Voltaire – Początek Dadaizmu
Klub nocny i bar założony 5 lutego 1916 roku. Jego fundatorem był Hugo Ball i Emmy Hennings oraz Marcel Janco, Tristan Tzara, Hans Arp i Richard Huelsenbeck.
Bar, klub – muzeum. Już sama droga do Cabaret Voltare ze świadomością, że miejsce to istnieje od 1916 roku dawała poczucie cofania się w czasie…obecnie, wiadomo…miejsce unowocześnione, ale czuć tu historię. Więcej o tym miejscu (klik) -> Cabaret Voltare
Adres: Spiegelgasse 1, 8001 Zürich
Café Odeon
W Zurichu znajdziejmy wiele Cafés z ciekawymi historiami. Jedną z szczególnie bogatą historią jest Grand Café Odeon przy Bellevueplatz. Kawiarnia, w której organizowane są też koncerty. Przychodzili tu: Einstein, Lenin, James Joyce und Thomas Mann. Wnętrze nie zmieniało się w przeciągu dziesięcioleci.
Kawiarnia z restauracją. Nie tylko można tu przyjść na kawę, która kosztuje ok. 5 Chf, ale też zjeść obiad. A i jakże przyjemnie jest siedzieć i pić Aperitif na tarasie Odeonu. Polecamy specjał idealny nie tylko latem.. Aperolspritz!
strona www -> Café Odeon
Vinyl Shop
Adres:
Augusto Giacometti in Zurich
Halę główną zuryskiej komendy policji zdobi praca Augusto Giacomettiego. Augusto Giacometti (1977-1947) był szwajcarskim malarzem, pochodzącym z dynastii malarskiej Giacomettich. Jest on uważany za wybitnego malarza, następcy secesji i symbolizmu, innowator malowania szkła i monumentalnego malarstwa ściennego, jak i projektantem plakatów, które stały się bardzo popularne. Giacometti należał do kręgu wielkich kolorystów. Napis na jego kamiennym grobie brzmi: „Meister der Farbe”.
O sztuce więcej napiszemy w kolejnej części Subiektywnego przewodnika Dalej nie jadę. Światowy poziom zbiorów i wystaw czasowych Kunsthaus, Muzeum Rietberg, Landesmuseum, Haus Konstruktiv czy Museum fur Gestaltung zaspokoją najbardziej wybredne gusta!
„Züri rollt” – darmowe wypożyczalnie rowerów
Wypożyczalnia przy Dworcu Głównym.
Bardzo ciekawą opcją dla zwiedzających Zurich może okazać się rower. W „Züri rollt” można wypożyczyć rower miejski, kolarzówkę, e-rower lub rower dziecięcy całkowicie bezpłatnie. Aby otrzymać rower wystarczy okazać dowód osobisty, wpłacić kaucję w wysokości 20 CHF i wypełnić krótki formularz. Nic trudnego, a tyle przyjemności z odkrywania uroków miasta z perspektywy dwóch kół. W mieście jest kilka punków „Züri rollt”(w budce wypożyczalni możemy poprosić o mapkę stacji rowerowych), dwie największe znajdujące się bezpośrednio przy dworcu głównym otwarte są przez cały rok, pozostałe tylko w sezonie wiosenno – letnim. Bardzo wygodny jest fakt, że nasz „velo” można oddać w dowolnie wybranym punkcie, niekoniecznie w tym, którym został wypożyczony.
W wypożyczalni są ulotki z mapką stanowisk rowerowych. Wynajm rowerów od godziny 8.00- 21.30.
3. Szwendanie się po Bahnhofstrasse..
…możemy zacząć od Hauptbahnhof czyli miejsca gdzie pewnie większość z Was trafi najpierw. To jeden z najlepiej zorganizowanych dworców na świecie, nie tylko wizualnie, ale przede wszystkim ze względu na doskonały plan połączeń przestrzenny i czasowy.
Hauptbahnhof
Bahnhofstrasse
Skręć w urokliwe uliczki :)
Piszą o tej ulicy wszystkie przewodniki, więc i u nas nie mogło tego zabraknąć. Po drugiej stronie rzeki od Starego Miasta znajduje się Bahnhofstrasse, tutejsze Champs Elysees łączące dworzec kolejowy z brzegiem jeziora. Najdroższa ulica Zurichu i jedna z najdroższych ulic europejskich liczy zaledwie 1,5 km. Mieszczą się tu luksusowe sklepy jubilerskie jak Tiffany and Co. czy Bulgari, w których zakupimy bajeczną biżuterię i najdroższe zegarki. Butiki, domy mody, perfumerie, skupiające najdroższe marki świata jak Dior, Channel, Gucci, Prada, Louis Vuitton. W razie czego mamy H&M. Podobno opłaty za wynajem lokalu są kosmiczne, ale za to jest to jedna z lepszych „reklam” dla marki, by móc istnieć na Bahnhofstrasse. Przy Bahnhofstrasse mieszczą się również gmachy najpotężniejszych szwajcarskich banków.
Na „ulicy Dworcowej” wyrosły też luksusowe kawiarnie i restauracje. Wśród nich znajdzie się coś dla fanów słodyczy, bowiem nie można zapomnieć o najpopularniejszej zuriskiej sieci cukierni – Sprüngli (warto, naprawdę warto), można skosztować tu wielu rodzajów najwyższej jakości czekolad, eleganckich trufli z szampańskim nadzieniem czy pralin. Sklep Markus, daje możliwość podpatrzenia sztuki przyrządzania pralinek. Polecamy praliny szampańskie!
Sprüngli, Bahnhofstrasse 67
inne czekoladowe królestwo – Läderach
Od przepychu i wysokich cen może rozboleć głowa, ale dla turystów jest to ważny punkt na mapie, warto przespacerować się Banhofstrasse, by poznać Zurich również od tej strony. A dla tych, którzy kochają tanie zakupy, szperanie i wynajdowanie prawdziwych perełek czekają liczne Flohmarkty.
Flohmarkt – pchli targ i to nie jeden!
Flohmarkty w Szwajcari to jak u nas w Polsce niegdyś niedziela w kościele ;) Są organizowane co tydzień zwykle w weekendy, zwylke w soboty.
Od samego świtu do ostatniego kupca (choć najczęściej do 15). Flohmart to nie tylko biznes dla kupców, muzeum dla zwiedzających, targi sztuki dla miłośników artów, możliwość zaoszczędzenia pieniędzy dla tych co lubią mało wydawać – ale przede wszystkim to STYL ŻYCIA.
A dlaczego…o tym napiszemy więcej w osobnym poście. Tutaj krótko – mała wzmianka, że przy złączeniu Starego Miasta z Bahnhofstrasse mamy jeden z piękniejszych pchlich targów na placu Bürkliplatz, z widokiem na jezioro.
Co roku w tych okolicach odbywa się:
Street Parade! – istne szaleństwo
Każdego roku, w sierpniu ulice Zurichu zapełniają się kolorowym, roztańczonym tłumem. Street Parade przyciąga setki tysięcy wielbicieli muzyki house i techno. 2,5 kilometrowa trasa parady przebiega znanymi ulicami miasta, rozpoczyna się w kurorcie Utoquai i biegnie poprzez Bellevue, Quaibrücke i Bürkliplatz aż do Hafendamm Enge. Zabawa trwa przez cały dzień. 30 kolorowo-jaskrawych platform z ogromnymi głośnikami otoczonych tłumem tancerzy poprzebieranych w kolorowe kuse stroje oraz kilka scen z muzyką elektroniczną, taniec i śmiech tak właśnie wygląda Street Parade w Zurichu.
O Street Parade piszemy w osobnym poście :) —> Klik
Leave a Reply